Десятковий дріб. Запис десяткових дробів
Нарівні зі звичайними дробами для запису дробових чисел використовують десяткові дроби.
Приклад 1. Виразимо відстань 7 дм 3 см у дециметрах.
Оскільки
Тому
Приклад 2.
Знаменник дробової частини числа дорівнює 10, а числа
дорівнює 100. Числа зі знаменниками 10, 100, 1000 … прийнято записувати без знаменника за допомогою коми: спочатку пишуть цілу частину, а потім чисельник дробової частини; цілу частину відділяють від дробової частини комою.
Наприклад, (читають: “7 цілих 3 десятих”),
(читають: “8 цілих 17 сотих”).
Числа 7,3 і 8,17 – десяткові дроби. У вигляді десяткового дробу можна записати будь-яке число, знаменник дробової частини якого є одиницею з одним або кількома нулями. Цифри дробової частини ще називають десятковими знаками. У числа 8,17 два десяткових знаки: 1 і 7.
Якщо дріб правильний, то перед комою пишуть цифру 0.
Приклад 3.
(читають: “0 цілих 29 сотих метра”).
Приклад 4. Виразимо 9 кг 71 г у кілограмах і запишемо десятковим дробом. Оскільки
дробовій частині знайденого числа немає десятих частин кілограма (сотень грамів). Тому на першому місці після коми пишуть цифру
9,071 кг (читають: “9 цілих 71 тисячна кілограма”).
Отже, для того щоб записати звичайний дріб, знаменник дробової частини якого – розрядна одиниця 10, 100, 1000 … у вигляді десяткового дробу, 1) записують цілу частину числа (вона може дорівнювати 0) і ставлять кому;
2) справа від коми записують чисельник дробової частини, але він має містити стільки знаків, скільки нулів у знаменнику. Якщо в чисельнику менше знаків, ніж нулів у знаменнику, то після коми перед цифрами чисельника треба дописати таку кількість нулів, якої не вистачає.
Наприклад,
Десяткові дроби записуються за таким самим принципом, що й натуральні числа в десятковій системі: кожна наступна одиниця, що стоїть праворуч, у 10 разів менша від попередньої. На першому місці після коми стоїть розряд десятих, на другому – розряд сотих, на третьому – розряд тисячних і т. д.
Десяткові дроби, як і звичайні, можна зображати на координатному промені. Наприклад, щоб на координатному промені зобразити десятковий дріб 0,6, спочатку запишемо його у вигляді звичайного дробу:
Потім поділимо одиничний відрізок на 10 рівних частин, кожна з яких становить
одиничного відрізка, і відкладемо від початку променя шість таких частин. Маємо точку А, що відповідає числу 0,6.
Щоб зобразити число 1,3, поділимо відрізок між числами 1 і 2 на десять рівних частин і відрахуємо 3 такі частини справа від числа 1. Маємо точку В, що відповідає числу 1,3.